#15- Python da iç içe if else kullanımı

Python if kullanımı, aslında programın çalıştığı zaman programın dallanmalarına karar veren bir yapıdır. if kullanımı sırasında, çoklu ifadelerle sartın doğru ya da yanlış olduğu kontrol edilir. Hangi eylemin yapılacağı sonucun durumuna göre değişir.

if else kullanımı

Hemen hemen bütün programlama dillerinde if kullanımı mevcuttur. Python If kullanımı diğer dillere benzer yapıdadır, If deyimi, karşılaştırma sonucuna dayalı olarak karar verir. İç içe ifadelerde ise birbirine bağımlı şartların kullanılması söz konusudur.

İç içe if kullanımının genel söz dizimi şu şekildedir.

if sart1:
  ifade(ler)
  if sart2:
   ifade(ler)
  elif sart3:
   ifade(ler)
  else:
   ifade(ler)
elif sart4:
  ifade(ler)
else:
  ifade(ler)

Bir firma işe alımlarda 40 yaş altı kişileri tercih etmektedir. Bu şartı sağlayan kişilerde de sürücü belgesi olan üniversite mezunlarını tercih etmektedir. Buna göre kullanıcıya önce yaşı sorulsun. Yaşı 40 altı olmayanlara “Üzgünüz, kriterlerimize uymuyorsunuz.” uyarısı verilerek programdan çıkılırken; yaş şartı uyanlara diğer iki soruyu sorarak işe alınıp alınmadıklarını çıktı olarak veren kodu yazınız.

Program çalıştırıldığında aşağıdaki gibi çıktı verecektir.

Ekran Çıktısı:

Bu örnekte birden fazla durumun kontrolü iç içe if yapısı ile sağlanmıştır. Kullanıcıya sorulan yaş bilgisine göre; yaşı 40 altı olmayanlara herhangi bir soru sormadan programdan çıkılırken diğer adaylara ek sorular sorulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir