Ders-2)Python indirme, kurulumu nasıl yapılır?

Python ile yazılım geliştirmek için kullanabileceğiniz pek çok miktarda araç mevcuttur:
anaconda
jupyter notebook
ipython
orange
spyder
visual studio code
pycharm

Python programını https://www.python.org/ resmî sitesinden en son sürümünü indirip kurulması gerekmektedir. Kitap yazım aşamasında son versiyon olarak 3.82 sürümü olduğu için bu sürüm üzerinden Python programlama dili anlatılacaktır. Python programı güncellendikçe yeni sürümler indirilip kurulabilir. Site üzerinde farklı işletim sistemleri için kurulum paketi bulunmaktadır. Kullanıcı, sistemine en uygulama paketi indirerek kişisel bilgisayarına kurulumu gerçekleştirebilir.

Python resmi sitesi

Kurulum ekranında Customize Installation seçeneği seçilmelidir. Bu sayede Python’un kurulacağı klasör seçilebilir.


İlk kurulum ekranı

Kurulum ekranının ikinci sayfasında pip (paket yükleyici) seçeneği mutlaka seçilmeli, bu sayede ileride Python’a yeni kütüphanelerin eklenmesi sağlanabilir.


pip paket yükleyicisinin seçilmesi

Kurulum ekranının 3. sayfasında, Python’un kurulacağı konum seçilmelidir. Eğer kurulum sihirbazı farklı bir konum gösteriyorsa değiştirilerek c:\python 3.8\ şeklinde erişilebilir bir konuma kaydedilmesinde fayda vardır.

Kurulum tamamlandığında Python editörünü açmak için başlat menüsünden IDLE uygulaması tıklanarak Python editörü açılmalıdır.

Windows başlat menüsü Python uygulaması

IDLE editörünü açtığımızda karşımıza kabuk ekranı gelecektir.

Kabuk ekranı üzerinde çeşitli aritmetiksel ve mantıksal işlemler yapılabileceği gibi, basit ve birkaç satırlık kodlarımızı burada çalıştırarak uygulamanın vereceği olası çıktılar da gözlemlenebilir. Yeni bir Python dosyası oluşturmak ve kod yazıp çalıştırmak için, File menüsünden New File seçeneği seçilmelidir.

Açılan Not Defteri benzeri pencerede kodlar yazılarak çalıştırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir