Mblock ile Arduino Ders-1) MBLOCK PROGRAMI KURULUMU

Nasıl ki Scratch programı ile oyunlar animasyonlar hazırlayabilmek için programı bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyorsa, Bilgisayar ile Mbot arasındaki bağlantıyı sağlayabilmek ve kodlayabilmek için bir programa ihtiyacımız var. Bu programı  MBlock Sitesine gidiniz.

Açılan Sayfada farklı seçenekler var biz aşağıda resimde gördüğünüz şekilde. mBlock 3 versiyonunu indireceğiz.

Kırmızı kutu içerisine aldığım seçenek bizim için uygun üzerine tıklayalım ve bilgisayarımıza indirelim. İndirme işlemi bittikten sonra çift tıklayarak kurulum yapalım.

Mblcok Dil

Başlangıçta dili İngilizce seçin daha sonra Türkçe ayarını yapacağız. İleri deyin. Sonra çıkan seçeneklerde sözleşmeyi kabul edin. Next Next İnstall Diyerek kurulumun bitmesini bekleyin.

Kurulum tamamlandığında aşağıdaki resimdeki ekran görüntüsü sizi karşılayacaktır.

Dil ingilizce açılırsa üstte Language bölümünden Türkçe seçeneğini seçerek dili değiştirin. Kurulum işlemi işte bu kadar çok basit. Gelelim ayarlarını yapmaya.

MBLOK İLE ARDUİNO KODLAMA AYARLARI

Mblock ile Arduino Kart Seçimi
Kartlar menüsü altından kartınıza uygun olanını  seçmelisiniz.

Mblock Arduino ile Bağlantı

Önce Arduino kartınızı USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra Bağlan Menüsü altından Seri Port diyerek hangi porta taktıysak onu seçeceğiz.

Mblock ile Arduino Bağlan Seri port

Resimde gördüğünüz gibi ben Com6 portuna bağlamışım. Bağlan menüsünden bu seçeneği seçince sağ taraftaki Arduino yazısı yanında bulundan kırmızı işaret yeşil oldu.

Mblock ile Arduino Kodlama Arduino Kip

Mblock ile Arduino Kodlama yaparken yapacağımız etkinliklerde biz kodlarmızı Arduino içine yükleyeceğiz. Yani yükleme işlemi bitince bilgisayar bağlantısı olmasa dahi Arduino kartımız içine yüklediğimiz kodları çalıştıracak. Bunun için kodlama yaparken Arduino Kip üzerinden kodlama yapmamız gerekiyor. Hemen başlayalım.

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi Düzenle Menüsü altında Arduino Kipi seçeneği var o seçeneği seçiyoruz. Program arayüzümüz biraz değişiyor ama mantık aynı.

Artık kodlama yaparken yan taraftan kodları ortadaki bölüme atacağız. En son işimiz bittiğinde sağ üst köşede yer alan Arduinoya Yükle butonuna basacağız. İşlem tamamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir