2020 yılı En Çok Kullanılan Programlama(Yazılım) Dilleri


Herkese merhabalar , bu yazımızda 2020 de en çok tercih edilen yazılım dillerini inceleyeceğiz.

1 ) JAVA

 Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kaynak kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen(yorumlanan- interpreted) bir dildir.

java programla ile ilgili görsel sonucu

Java dilinde program doğrudan anlaşılan koda dönüştürülmez. JVM(Java Sanal Makine) tarafından yorumlanan bayt koduna(.class dosyası) dönüştürülür. Bu sebeple de derlendiğinde herhangi bir yerde çalıştırılabilen bayt kodu dosyası oluşturur. Bir kez yaz ve herhangi bir yerde çalıştır doğasını buradan alır.

2 ) C Dili, 

c dili ile ilgili görsel sonucu

Orta seviyeli bir programlama dili olarak kabul edilen C ile bilgisayar için işletim sistemi, derleyici ve aygıt sürücüsü (device driver) de dahil olmak üzere hayalimizin ulaşabileceği tüm programları yazabiliriz.Yapısal bir dil olduğundan düzenli ve anlaşılır bir kod yazımına olanak sağlar. Çok yaygın bir kullanıcı kitlesine, dolayısıyla desteğe sahiptir. Ücretsiz olarak sunulan derleyicileri ve geliştirme ortamlarını rahatlıkla elde edebiliriz. Internet üzerinden rahatlıkla ulaşarak bilgi ve destek alabileceğimiz sürekli aktif haber grupları ve forumlar vardır. C dilinde yazdığımız bir program, Assembly dilinin aksine, bütün bilgisayarlarda çalışacak şekilde hazırlanır.

C dili öğrendiğimizde nesneye dayalı (object oriented) ve görsel nesneye dayalı (visual object oriented) programlama dillerini daha rahat öğrenebiliriz. Bu programlama dillerinde bir sorun yaşadığımızda, çözüm sağlamak daha kolay olur. Eğer direk olarak görsel programlama dilleri öğrenirsek, kodlama konusunda sıkıntılar yaşayabiliriz. Nesneye dayalı programlama dillerine örnek olarak C++, Java, Javascript, Php ve nesneye dayalı programlama dillerine örnek olarak C++ Builder ve Visual C++ gösterilebilir.

3 ) PYTHON,

python ile ilgili görsel sonucu

Python ,Yorumlanabilen, nesne yönelimli ve esnek ve sağlam semantiklere dayanan gelişmiş bir programlama dilidir. Python, sistemleri bir komut dosyası veya tutkal dili olarak entegre etmek için hızlı bir şekilde çalışmanıza izin verir.

4 ) C ++, 

c++ ile ilgili görsel sonucu

genel amaçlı, nesne yönelimli, orta düzey bir programlama dilidir ve C ++ ‘nun bir “C stili” ile kodlanmasını mümkün kılan bir C dilinin uzantısıdır. Bazı durumlarda, kodlama her iki formatta da yapılabilir, C ++ bir melez dilin örneğini oluşturabilir. C ++ dili, oyunlar, ofis uygulamaları, grafikler ve video editörleri ve işletim sistemleri gibi bilgisayar programları ve paketlenmiş yazılımlar oluşturmak için kullanılır.

5 ) C#

C# (si şarp diye okunur) Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir programlama dilidir. C++ ve Java dillerine oldukça benzer, ancak C#’ın bu dillere benzerliği yanında farkları da vardır. Örneğin C#, C++’dan farklı olarak % 100 nesne yönelim tekniğine sahiptir. C# programlama dili derslerimize burdan ulaşabilirsiniz.

6 ) VISUAL BASIC .NET, görsel programlama dillerinden olan Visual Basic’in son sürümüdür.

Görsellik yanında .Net kütüphanesiyle birliktelik içindedir. Bu kütüphane eski visual basic için tasarlanmış API (programcılar için birçok fonksiyon) lerin sınıflanmış halidir. Çünkü API’ler sınıflandırılmamışti ve bu nedenler programcılar için bir kâbus halini almaktaydı.

.Net kütüphanesi programın işletim sistemi ile kolayca uyum içinde çalışmasını sağladi. Ayrıca visual basic dünyanın en çok kullanılan dilleri içindedir.

Visual Basic 2013 .Net Express versiyonu internetten bedava indirilebilmektedir.

7 ) JAVASCRIPT, bir istemci tarayıcısının içinde çalışan ve bir sunucu yerine bir bilgisayardaki komutları işleyen bir istemci tarafı programlama dilidir. Genellikle bir HTML veya ASP dosyasına yerleştirilir. Adına rağmen, JavaScript Java ile ilgili değildir. JavaScript, çeşitli sayfa öğelerini yönetmek ve kaydırma yetenekleri, zaman ve tarih yazdırma, takvim oluşturma ve düz HTML ile mümkün olmayan diğer görevleri içeren daha dinamik hale getirmek için öncelikle Web geliştirmede kullanılır. Ayrıca oyunlar ve API’ler oluşturmak için kullanılabilir.https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?

8 ) SQL, bir veritabanındaki içeriğin eklenmesine, erişilmesine ve yönetilmesine izin veren bir veritabanı sorgulama dilidir (bir geliştirme dili değil). Programcıların bir veritabanı içinde CRUD (Create; Read; Update; Delete) ortak kısaltması yapmasına izin veren dildir. SQL, web uygulamasının arka uç veritabanı ile etkileşime girer. Her zaman başka bir programlama dili ile birlikte kullanılan “fiili standart” veritabanı dilidir. SQL programları, işletmeler ve kuruluşların veritabanlarında saklanan bilgilere erişmeleri ve bunları manipüle etmeleri için bir yol olarak uygulanmaktadır. SQL, 1974 yılında IBM Araştırma Merkezi’nde geliştirilmiştir ve başlangıçta SEQUEL olarak bilinir. İlk ticari versiyon 1979 yılında ORACLE tarafından tanıtıldı.

9 ) PHP, veritabanlarıyla etkin bir şekilde çalışan dinamik web sayfaları oluşturmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir betik dilidir. Genel amaçlı bir programlama dili olarak da kullanılır. PHP, öncelikle veri verilerini toplamak için dinamik veri ağırlıklı web sitelerinin yanında kullanılır. Dinamik sayfa içeriği oluşturmak için uygulama geliştirmede de kullanılır.

10 ) OBJECTİVE-C, Orijinal C programlama dili o kadar popüler oldu ki birçok türevi çıktı. Objective-C de diğer dillerin özellikleriyle donatılmış bir C türevi. Hâlâ Apple malı Swift’ten daha popüler, ama Swift fena geliyor ve öne geçecek.

Kaynak: https://www.tiobe.com/tiobe-index/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir