Ders-1)Arduino Nedir? Arduino Kart Çeşitleri Nelerdir?

Arduino, iyi derecede mikrodenetleyici bilgisi gerektirmeden çeşitli projelerin uygulanabileceği açık kaynaklı elektronik geliştirme platformudur. Projenize göre kullanabileceğiniz farklı arduino kartları bulunmaktadır.

Arduino Uno Nedir?

Açık kaynak kodlu bir mikrokontrolcü olan Arduino sayesinde birçok farklı sensörden gelen sinyali okuyabilir, ışıkları yakıp söndürebilir ve bir motorun dilediğiniz zamanda çalışıp, dilediğiniz zaman da durmasını sağlayabilirsiniz. Kendi üzerinde iletişim yapabilmesi için birçok port, giriş ve çıkış pinlerine sahiptir.

arduino-uno


Arduino Uno Teknik Özellikleri


Mikrodenetleyici olarak ATmega328
Çalışma gerilimi +5 V DC
Tavsiye edilen besleme gerilimi 7 – 12 V DC
Besleme gerilimi limitleri 6 – 20 V
Dijital giriş / çıkış pinleri 14 tane (6 tanesi PWM çıkışını destekler)
Analog giriş pinleri 6 tane
G / Ç pini başına düşen DC akım 40 mA
3,3 V pini için akım 50 mA
Flash hafıza 32 KB
SRAM 2 KB
EEPROM 1 KB
Saat frekansı 16 MHz

ARDUİNO ÇEŞİTLERİ
Arduino Nano
Arduino Nano; projenizde küçük alan kaplamasını istiyorsanız arduino nanoyu tercih edebilirsiniz.

arduino nano ile ilgili görsel sonucu

ATmega168 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş / çıkış pini(6 adet PWM çıkışı), 8 adet analog giriş, 16 MHz kristal, USB soketi, ICSP konnektörü ve reset butonu bulunmaktadır.


Arduino Lilypad
Lilypad temel arduino modellerinin giyilebilir projelere göre tasarlanmış olan modelidir. Arduino uno ile aynı özelliklere sahiptir. İnce tasarıma sahip olması için üzerinde bir usb portu bulunmamaktadır. FTDI kartı ile program yüklenebilir. Lilypad kartının bağlantı noktaları iletkendir ve iletken iplikle dikilerek bağlantı yapılabilir. Piyasadaki bir çok
giyilebilir projede kullanılan modeldir.

arduino lilypad projeleri ile ilgili görsel sonucu


Arduino MEGA 2560
54 dijital I/O pini vardır. Bunların 14 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir. 16 analog girişi, 4 UART (serial port), 16 MHz kristal osilatörü, USB bağlantısı, adaptör girişi, ICSP çıkışı ve bir reset butonu vardır. Pin sayısının yetersiz geldiği projelerde kullanımı tercih edilebilir.

arduino mega ile ilgili görsel sonucu


Arduino Leonardo R3
Arduino Leonardo ATmega32u4 mikrodenetleyici içeren bir Arduino kartıdır. Arduino Leonardo ‘nun diğer kartlardan farkı ATmega32u4 mikrodenetleyicinin kendi dahili USB haberleşme özelliğinin olmasıdır. Bu nedenle ikinci bir işlemci gerektirmez.

arduino leonardo ile ilgili görsel sonucu


Arduino IDE Yazılımı

arduino ide ile ilgili görsel sonucu

void setup()
void setup() fonksiyonu Program yüklenip çalıştırılca 1 kez çalışır.Bu blokta değişken tanımlamaları, kütüphane ekleme, pin modu ayarları vs yapılmaktadır. Burada yapılan ayarlamalarda hangi mikrodenetleyici pininin (veri bacağının) giriş (input-veri çekilen port-) ya da çıkış (output-veri gönderilen port-) olduğu belirtilmektedir.
void loop()
Void loop() fonksiyonuna setup işleminden sonra eklenen ve mikroişlemcinin enerjisi kesilmediği sürece devam eden işlemlerin olduğu kısımdır. İsminden de anladıldığı gibi tekrar eden bir döngüdür loop kısmı. Bu kısım programın ana kısmını oluşturup yazdığımız kodların devamlı olarak çalışmasını sağlar. Örneğin digital pini çıkış yaptıktan sonra high işlemini loop içine yazdığımızda bu çıkışı devamlı high olarak devam ettirir.

Yazımıza yorumlarınız bekliyoruz 🙂 iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir